Praskl sousedům přívod vody? Co dělat a kdy volat zámečníka a instalatéra?

Jak postupovat, když vás vytopí soused? Poradíme, co udělat ze všeho nejdřív a na co si při vyřizování oprav dát pozor.

Jak postupovat, když vás vytopí soused

Přišli jste právě z práce domů a nestačíte se divit, proč z vedlejšího pokoje slyšíte kapat vodu, jak kdyby vám v něm pršelo? Bohužel buď sousedovi přetekla vana, vytekla mu pračka nebo prasklo v bytě potrubí a vás tím nechtěně vytopil. Co máte dělat ze všeho nejdřív a jak postupovat dále, když vás v bytě vytopí soused? Na to jsme se zeptali zkušených instalatérů z Instalatérství Musil.

Nechte věci tak, jak jsou

Možná to bude velmi těžká zkouška. Ale pokud zjistíte, že vám z vedlejšího bytu prosakuje zdí nebo stropem voda, nechte vše tak, jak je. Vytopený byt pouze zdokumentujte fotografiemi a případně i se slovním popisem nahraným na diktafon, který pak pečlivě přepíšete na fotografie a dokumenty pro pojišťovnu. Také je třeba vzniklou situaci ukázat tomu, kdo ji způsobil. Tedy vašemu sousedovi.

Nechte si opravit byt do původního stavu

Protože je viník soused, má povinnost uvést váš byt do původního stavu před vytopením a to buď vlastními silami, nebo pomocí najatého řemeslníka. Musí rovněž uhradit všechny vzniklé škody na majetku, tj. skříních, podlaze, vybavení domácnosti apod., které vznikly při vytopení vašeho bytu.

Jak žádat náhradu škody

Existuje několik možností, jak žádat náhradu škody. Pokud má soused uzavřené pojištění odpovědnosti, které se vztahuje také na případ vytopení sousedního bytu, budou náklady s největší pravděpodobností uhrazeny z této pojistky. Pokud má soused toto pojištění a vy pojištění domácnosti proti vytopení, peníze vám pošle vaše pojišťovna a ta si bude nárokovat uhrazení částky po sousedovi. Třetí varianta je ta, když nejste pojištěni vy ani soused. Tady se musíte domluvit, jak bude škoda odstraněna a jak budou uhrazeny náklady.

Když soused není doma a je nutné volat zámečníka

Největší problém nastává, když soused trvale žije v jiném městě a nemůže se neprodleně dostavit do bytu a zavřít hlavní uzávěr vody. V takovém případě doporučujeme volat naše Instalatérství Musil. Máme mnohaleté zkušenosti s takovými případy. Pro tyto účely přijíždíme na místo havárie spolu se zámečnictvím a policií ČR, která nám umožní otevřít byt a zavřít hlavní uzávěr vody, pro zamezení vzniku další škody na vašem majetku.