Bezpečnostní kování

Smysl bezpečnostního kování

Na této stránce a v tomto článku se dozvíte co to vlastně bezpečnostní kování je.Jaký má smysl na dveřích, jaké jsou jeho druhy a typy a jak správně provést montáž takového bezpečnostního kování. Bezpečnostní kování, často také neodborně nazývané „bezpečnostní klika, či koule“ je nedílná součást prakticky všech dveří. Z bezpečnostního hlediska se jedná o jeden z nejdůležitějších prvků instalovaných na dveřích.. Bezpečnostní kování musí být vždy součástí dveří, jakožto vchodu do domu, bytu, či nebytových prostor a to všude tam, kde chceme prostory za tímto vstupem ochránit z bezpečnostního hlediska.Hlavním rozdílem mezi bezpečnostním kováním a ostanímy běžnými typy je ten, že bezpečnostní kování nelze odmontovat z venkovní strany dveří, ale pouze ze strany vnitřní. Takto potom není možná jeho snadná demontáž při případném napadení dveří.

Bezpečnostní kování a jeho certifikace

Úkolem bezpečnostního kování je zvýšit úroveň zabezpečení dveří. Jeho montáž již vyžaduje většina pojišťoven na území Čech. Po jeho montáži na dveře je správně chráněna cylindrická vložka a zadlabací zámek před napadením a nežádoucím průnikem dveřmi. Nezbytnou podmínkou je instalace odpovídající cylindrické vložky, instalované ve správné délce. Více zde. Je nutné zdůraznit, že v případě bezpečnostního kování při jeho výběru dbáme v první řadě na ten fakt, zda je toto kování certifikováno ve III. , nebo IV. bezpečnostní třídě a to platnou a odpovídající certifikací. Tuto certifikaci provádí firma, pověřená NBÚ / národní bezpečnostní úřad /, na území ČR je to například firma Trezortest. www.trezortest.cz.Tento fakt nutnosti tohoto osvědčení je v praxi velmi často upozaděn, nebo dokonce ignorován a v rámci prvoplánové úspory jsou pořizovány výrobky necertifikované. Při napadení potom tyto výrobky většinou neobstojí a prvotní úspora při pořízení se posléze dramaticky mění na finanční škody po vloupání. Není-li instalován certifikovaný výrobek, drtivá většina pojišťoven také zásadně snižuje pojistné plnění.

 

Bezpečnostní kování
Různé druhy bezpečnostních kování na různých dveřích.

 

 

 

 

 

Typy a výrobci bezpečnostních kování

V případě bezpečnostních kování existují kromě mnoha typů, provedení, barevných a povrchových verzí v zásadě dva typy- a to štítové a rozetové. V případě štítového kování potom rozlišujeme tzv rozteč mezi středem válce vložky a čtyřhranem a to v mírách : 92,90 a 72 mm. Je ale také možné natrefit na atypické rozteče 88 mm apod. Jejich ukázky vidíte níže na ilustračním obrázku.V dneční době lze tedy při koupi bezpečnostního kování vybírat z dostatku možností.Nejznámějšími výrobci kvalitních bezpečnostních kování jsou mj. : Rostex, Hoppe, Fab, Richter, nebo M&T.Další podmínkou při pořízení je také správná montáž bezpečnostního kování. Z naší praxe se velmi často setkáváme s nesprávně použitými výrobky na nesprávné dveře. Také bohužel lze spatřit nedbale, či neodborně provedenou montáž, nesprávnou kombinaci bezpečnostního kování a vložky apod.Dbejte prosím na správnou montáž bezpečnostního kování, jedině v tomto případě si můžete být jisti správným chodem všech bezpečnostních součástí dveří .Chcete pomoci s výběrem a montáží bezpečnostního kování ? Kontaktujte nás na zde : https://prazskyzamecnik.cz/#kontakt

bezpečnostní kování