Brano, neboli zavírač dveří

Co je to Brano a jak funguje ?

Brano, zavírá samo. Tato slova asi slyšel každý trochu dříve narozený obyvatel Česka. Před několika málo desítkami let to bylo synonymum pro samočinné dveřní zavírače a až na pár výjimek byla tato značka zavíračů pocházející z Opavy prakticky jedinou, která v naší republice vyráběla tvarem nezaměnitelné samozavírače.Tedy nic proti stále funkčnímu Branu, ale dnes již je na trhu dostatek dalších kvalitních a velmi sofistikovaných dveřních zavíračů od mnoha vyspělých firem.Tyto dveřní zavírače je možné vybírat mimo jiné ze značek : Geze, Dorma, Assa Abloy, GU-Bks a dalších. Tyto dveřní zavírače lze vybírat v různých provedeních, s různou výbavou funkčnosti, v mnoha povrchových úpravách a zavíracích třídách.Jejich hlavním úkolem je po každém průchodu zajistit perfektní zavření dveří. Tím pádem zajišťují kromě uživatelského komfortu také zabezpečení vstupu.

Brano, dveřní zavírač, Bramo
Různé dveřní zavírače, či Brano, anebo také lidově „Bramo“.

 

Funkce Brana jako zavírače dveří

Dveřní zavírač, neboli pro účely tohoto článku Brano je tedy zařízení, které  zajišťuje uzavření dveří, po každém průchodu. K zavření dveří dochází samočinně, pokud je takové brano správně vybrané, je zavření dveří tiché a plynulé a funguje konstantně i v různých klimatických podmínkách.Instalace brana na dveře například v bytovém domě, v součinnosti s instalovaným tzv. samozamykacím zámkem kromě již zmíněného komfortu hraje i další důležitou roli v bezpečnosti a také při plnění norem pro požárně- únikové dveře, či východy. Sofistikovanější dveřní zavírače potom dokáží mnohem více. V zásadě rozlišujeme tři základní skupiny dveřních zavíračů.

  • Dveřní zavírače s horní montáží
  • Podlahové zavírače
  • Integrované zavírače

Jak vybrat ten správný zavírač ?

Při výběru dveřního zavírače postupujte obezřetně, vždy je zapotřebí dodržet několik důležitých aspektů výběru.Prvním důležitým faktorem je volba zavírače z hlediska místa určení s přihlédnutím k frekvenci zavíracích cyklů. Pokud hodláte koupit a instalovat Brano zavírač pro vstupní dveře do velmi frekventovaného vstupu do administrativní budovy, musíte věnovat pozornost jiným faktorům, než pokud sháníte zavírač do kočárkárny ve vašem bytovém domě. Další zásadní veličinou nutnou pro výběr toho správného výrobku je velikost a váha dveřního křídla, neboli dveří. Samozavírače jsou totiž vyráběny kromě jiného v různých zavíracích třídách a to podle normy ČSN EN 1154.Neméně důležité je vzít v potaz, kam bude brano instalováno, zda vně, nebo uvnitř prostoru a k tomuto též přihlédnout.

Brano jako bezpečnostní pomocník

Pokud již vlastníte, či spravujete vstup do domu s dveřmi, na kterých je instalován některý z mnoha typů samozamykacích zámku, je na nich již zřejmě instalován nějaký dveřní zavírač. Pokud náhodou nikoliv, doporučujeme to rychle napravit a některý vhodný na dveře doinstalovat.Vzhledem k funkci samozamykacích zámků je totiž jejich správná funkčnost bez správně vybraného a také přesně nastaveného dveřního zavírače velmi omezená a mnohdy je jeho bezpečnostní funkce zcela smazána. Tyto zámky totiž fungují tak, že dveřní zavírač po každém průchodu zavře vhodnou silou automaticky dveře do zárubně a ve chvíli, kdy dojde k aktivaci spínacího bodu samozamykacího zámku s protikusem se zámek aktivuje a samočinně dveře uzamkne. Špatně seřízený samozavírač, nebo dokonce jeho úplná absence ve výsledku znamená jen částečnou, nebo žádnou bezpečnostní úroveň, protože zavření dveří v tomto případě závisí na mechanickém zavření dveří lidskou silou. A to, jak bohužel víme je ta nejméně spolehlivá forma zabezpečení.

Zavírač pro vaše dveře od Pražského Zámečníka

Zvažujete koupi a odbonou instalaci takového dveřního samozavírače ? Nejste si jistí, zda vámi vybraný model je ten vhodný z hlediska bezpečnosti, norem, či funkčnosti právě pro vaše dveře ? Pražský zámečník vás provede tímto bludištěm odborných pojmů a vybere spolu s vámi ten pravý zavírač pro vaše dveře. Dokážeme zajistit zavírače prakticky od všech renomovaných výrobců v mnoha provedeních, zavíracích silách a povrchových úpravách.Po návrhu řešení a schválení ceny montujeme zavírače zpravidla v řádech několika málo dnů od objednávky. To vše za příznivé ceny a s profesionálním přístupem. Stačí již jen zavolat naší linku, nebo využít kontaktní formulář a o zbytek se již postaráme my.