Výměna vložky

Cylindrická vložka, v naší zemi často nesprávně označovaná jako zámek je jedna z nejdůležitějších součástí zabezpečení dveří. Díky ní je možné ovládat / odemykat a zamykat / vlastní zámek ve dveřích. Jako všechny bezpečnostní prvky musí být i bezpečnostní vložka certifikovaná a spadat do některé z bezpečnostních tříd. V zásadě známe 6 bezpečnostních tříd, nicméně pro běžné užití v domácnostech, rodinných domech apod. se používají první čtyři, přičemž třídy 1 a 2 mají velmi nízké až žádné bezpečnostní vybavení.

Výměna vložky se může jevit jako velmi jednoduchá záležitost, nicméně má svá pravidla, která je zapotřebí vždy dodržet, aby bylo možno výměnu vložky považovat za správnou z hlediska bezpečnostního, ale i funkčního.

Do většiny běžně používaných dveří lze bez obav pořídit cylindrickou vložku ve 3. bezpečnostní třídě, naproti tomu při použití například ve dveřích bezpečnostních , či pokud to například pojišťovna vyžaduje, je nutné instalovat vložku ve třídě 4. Pokud nevíte, kterou cylindrickou vložku vybrat, obraťte se na naše zámečnictví a rádi Vám odborně pomůžeme s výběrem i výměnou , či montáží té správné.

Dalším důležitým faktorem při výměně a instalaci vložky je její délka. Obecnou zásadou z bezpečnostního hlediska je fakt, že vložka nikdy nesmí přečnívat z vnější strany dveří bezpečnostní kování maximálně o 3 mm! Taktéž je vždy nutné použít bezpečnostní vložku pouze v kombinaci s bezpečnostním kováním, jen tehdy může být funkční její bezpečnostní vybavení. Někteří výrobci mají navíc své vložky certifikované právě pouze při užití s bezpečnostním kováním.

výměna vložky

Při výměně vložky, či její prvotní instalaci je tedy zapotřebí správné zaměření před samotnou koupí. V případě instalace vložky do bezpečnostních kování s překrytím vložky jednoznačně doporučujeme využít služby profesionálů.

Cylindrické vložky jsou dnes vybaveny mnoha bezpečnostními prvky , mezi které patří např. antibumping úprava, zvýšená odolnost proti odvrtání, odolnost proti vyhmatání planžetou, odolnost proti vytržení válce, rozlomení vložky apod. Je vždy důležité vybrat tu správnou v kontextu s dalšími bezpečnostními faktory zabezpečovaného. Příkladně špičková cylindrická vložka 4. bezpečnostní třídy instalovaná na prosklené dveře s obyčejným zadlabacím zámkem a obyčejným dveřním kováním své přednosti nabídnout nemůže a její instalace je v tomto případě prakticky zbytečná. Na druhou stranu z naší praxe známe případy, kdy v kvalitních bezpečnostních dveřích mají vlastníci stavební vložku bez jakéhokoliv bezpečnostního vybavení. Takovéto omyly pak mohou ve svém důsledku fungovat jako pozvánka pro nekalé živly.

Pokud se rozhodujete pro koupi nové bezpečnostní vložky a chcete vybrat tu správnou a také ji odborně a hlavně správně vyměnit, volejte naše zámečnictví 773 254 581 !