Jak otevřít zámek

Jak otevřít zámek ? I bez zámečníka to jde !

Otevřít zámek lze v zásadě dvěma způsoby. Prvním je použití příslušného klíče a tím druhým je použití speciálního nástroje k tomu určeného. Se zámky různých druhů, provedení, typů a velikostí se dnes můžeme setkat prakticky na každém kroku. Jsou s námi denně a používáme je doma, v práci, když si vybíráme poštu ze schránky, když uzamykáme kola na střešní nosič, jsou na a ve dveřích, vratech, roletách, oknech a ještě na obrovské spoustě dalších míst. Jejich jediným úkolem je možnost a potřeba uzamčení bytů, domů, jiných prostorů, či zařízení a dalších předmětů denní potřeby. Zámky fungují jen tehdy, když k nim máme správný klíč a jsou v dobrém technickém stavu. Zámky se též dělí na různé typy a dle typů je pro ně určené to, či ono využití. Jen ve zkratce – známe typy zámků : zadlabací, pro povrchovou montáž, přídavné, rozvorové, bezpečnostní, samozamykací, lištové, automobilové, visací, garážové, podlahové, trezorové a mnohé a mnohé další.V pokračování článku se dozvíte, jak lze otevřít zámek bez klí

Zámky a jejich bezpečnost

Zámky jsou stejně jako cylindrické vložky rozdělené na zámky bezpečnostní s certifikací a na zámky bez certifikace, které nejsou v žádné bezpečnostní třídě. Samozřejmě již dle názvu jsou zámky bezpečnostní určené pro ochranu majetku a jsou vyrobeny tak, aby odolaly i pokusům o jejich překonání destrukcí a podobně. Najdeme je například v bezpečnostních dveřích, v trezorech a sejfech, bezpečnostní certifikaci ale mají například i zámky zadlabací, lištové, samozamykací, či visací. V případě koupě takových zámků je vždy vhodné zvážit, co od daného zámků vyžadujeme, do jakých dveří, či na jaké místo je budeme montovat. Podle toho vybíráme bezpečnostní třídu daného zámku. V praxi to znamená, že na kůlnu, kde máme uložené dvě lopaty, hrábě a skladujeme zde brambory a cibuli nám stačí petlice s levnějším visacím zámkem. Naopak pokud si kupujeme bezpečnostní dveře, musí v nich být instalován správný bezpečnostní zámek, či vložka.Je pak povinností dodavatele prokázat a automaticky doložit náležitý doklad o certifikaci svého, nebo dodávaného výrobku. Někteří výrobci tyto osvědčení nepřikládají k výrobku, ale mají je umístěny v elektronické formě na svých webových stránkách.

 

Pražský zámečník

Jak zámky otevírat ?

Zámky jsou ovládány buď vloženou cylindrickou vložkou, ( zámky zadlabací, samozamykací, rozvorové ), nebo ovládacím prvkem, či jsou již samy o sobě ovládány klíčem ( trezorové zámky, visací zámky, auto-moto zámky ). Otevírání zámků je většinou jednoduchý proces, kdy je dodanou silou, či impulsem odblokována závora, či rozvora zámku, případně při použití zámku ovládaného klíčem dojde k uvolnění tzv. dělící roviny a dojde k odblokování zámku a otevření dveří apod.V případě například cylindrické vložky lze postupovat tak, že za pomocí tzv. napínáku a speciálních planžet vyhmatáváme jednotlivé stavěcí prvky ve vložce. Pokud je správně vystavíme, dosáhneme potom vytvoření „dělící roviny“ ve vložce a ta se následně odemkne. Pro ilustraci přikládáme videonávod z youtube. V tomto videu se dozvíte, jak je to vlastně jednoduché, otevřít zámek bez klíče. Protagonista videa dokáže po x dnech tréninku otevřít jednu z nejobyčejnějších vložek na trhu, toť vše. Pokud hodláte ztrácet čas vyhledáváním takových a podobných videí na internetu, je to vaše volba, ale rozhodně vám to nepomůže k otevření vašich dveří. Ono totiž naučit se otvírat zámek bez klíče, obnáší hodiny, nebo spíše desítky hodin tréninku lockpickingu. Otevření takové jedné bezpečnostní vložky  od renomovaného výrobce například takový sportovní lockpicker trénuje klidně desítky minut, až hodin, aby ji dokázal svou technikou bez užití klíče odemknout. Navíc pokud je vložka ve dveřích a nemáte ji v ruce, sedící v křesle ve svém obývacím pokoji, bude takové otvírání zámků úplně jinak komfortní, pokud budete klečet před vašimi dveřmi.

Je tedy moudré otevřít zámek bez klíče ?

Co tedy dělat, pokud k zámku nemáme správný klíč ? V takovém případě máme v zásadě dvě možnosti řešení a to : zkusit si pomoci vlastními silami, ale to lze jen v případech, že máte vysoké znalosti v oblasti mechanických zabezpečovacích výrobků a jejich nedestruktivním otevírání a také že s sebou nosíte o kapsách vždy a všude sadu planžet a dalších nástrojů.Pokud tedy jste extrémně šikovný člověk, máte dostatek času a zdá se vám to jako komfortní řešení při otevírání zabouchnutých, či zamčených dveřích, pak můžeme jen poradit: hurá do toho ! Závěrem vás jen upozorníme, abyste měli vždy na paměti, že například otevírání zámků bez klíče pomocí jiných nedestruktivních, nebo destruktivních metod je možné pouze na vašem majetku a jen tehdy, pokud se k takovému vlastnictví můžete také náležitě prokázat. Ve všech ostatních případech riskujete překročení zákona a následný trestní postih.

Tím druhým a za nás rozhodně rozumnějším řešením je přivolání odborníka – zámečníka. Ano, něco taková služba stojí, ale s profesionálem se dostanete domů v řádech desítek minut a bez zbytečného poškození dveří, či zámku.