Jak se starat o dveře

Různé typy dveří

Dnes se vám pokusíme přiblížit funkci jedné z výplní stavebních otvorů, tedy dveří. Dveře známe v mnoha provedeních, typech, barvách, tloušťkách, materiálech, z kterých jsou vyrobeny a ve všech případech slouží k jediné činnosti a to k otevírání dveří a zavírání dveří. Slouží tedy jako zařízení, nebo stavební součást k oddělení místností v interiéru, nebo k oddělení exteriéru od interiéru, mají funkce bezpečnostní, požární, designové apod. K samotnému otevírání dveří slouží další dveřní součásti, jakými jsou například : zárubně, dveřní panty, neboli závěsy, kování , zámek a další. Dveře jsou obyčejné z levných materiálů sloužící pouze pro interiér, ale jsou také dveře mnohem sofistikovanější, s nároky na bezpečnostní funkci a vybavení. Typ dveří se tedy liší od místa použití a vždy je pro jejich výběr důležité, co od nich očekáváme. Mezi základní typy dveří, které se nejčastěji používají patří dveře otočné, kývavé, posuvné, skládací, shrnovací, karuselové, bezfalcové, celoskleněné a další.

 

Jak se starat o dveře
Kvalitní bezpečnostní zámek je zárukou klidu a jistoty.

Správný výběr dveří

Pokud jsou dveře správně vybrány do správného prostředí a jsou také bezchybně instalovány, nevyžadují zpravidla mnoho let nějaký složitý servis a otevírání dveří je tak běžnou součástí našeho života. Problém může nastat zpravidla ve chvíli, kdy jsou dveře ne zcela správně instalovány , nebo jsou instalovány do nevyhovujícího prostředí. V praxi vídáme dost případů, kdy jedna, nebo i obě tyto chyby najednou způsobí pořádné trable. Nejčastějším problémem je snaha investora, či majitele o prvoplánovou úsporu při koupi dveří a bohužel se čím dál častěji objevují na našem trhu dveře, které se prodávají v cenové hranici plné nádrže do osobního automobilu. Takovéto dveře zpravidla nesplňují ani základní nároky na mechanickou funkčnost, o zabezpečení, nebo požárních normách nemluvě. Další chybou je často nevhodná volba a použití dveří interiérových do vstupu např rodinného domu, či bytu. Dveře v takovém případě nevydrží povětrnostní vlivy a často po pár měsících vykazují zásadní vady, či se stávají nepoužitelnými.

Bezpečnost a dveře

Dostáváme se asi k nejdůležitějšímu faktoru a vlastnosti dveří a to k jejich bezpečnosti.Na území ČR existuje norma Čsn 1627. Tato norma určuje požadavky a systém klasifikace vlastností odolnosti proti vloupání u dveří, oken, lehkých obvodových plášťů, mříží a okenic. Samotné dveře musí, pokud je chtějí nazývat a prodávat jako bezpečnostní nechat projít technickými zkouškami a poté obdrží certifikaci , která o nich říká, že jsou v té a té bezpečnostní třídě. Další normou, která se zabývá dveřmi a jejich součástmi a to při požáru je norma Čsn 1634. O té se ale budeme bavit někdy příště.Co se týče dveří bezpečnostních, jak už vyplývá z jejich označení jsou dveře, které musí odolat hrubému násilí při napadení a co nejdéle tak zabránit otevření dveří. Takové dveře lze pořídit zhruba od dvou, až tří desítek tisíc korun a liší se od běžných svou konstrukcí a vybavením.