Otevírání dveří

Smysl otevírání dveří

Asi každý, kdo čte tyto řádky určitě dobře ví, co jsou dveře, na co se používají a jak se dají otevírat a zavírat. V našem dnešním článku se dovíte o dveřích, jejich variantách, vybavenosti a dalších podrobnostech více. A budou to hlavně informace z hlediska použitelnosti a bezpečnosti tak, jak jsme je nasbírali během naší letité praxe. V běžném životě totiž nejde jen o pouhé otevírání a zavírání dveří, ale také o to, jaké dveře a kde zavíráme a také jak to děláme.

 

Pražský zámečník
Kvalitní bezpečnostní zámek je vždy potřeba.

 

Panty dveří

Dveřní panty, chcete-li dveřní závěsy jsou až na malé výjimky součástí prakticky všech dveří, se kterými se v běžném životě setkáváte a je to právě ta součást dveří, díky které se mohou dveře pohybovat a tak tedy zavírat a otevírat. K otevírání dveří tak dnes v praxi slouží mnoho technických řešení dveřních závěsů, které se mohou přizpůsobit stavebním, bezpečnostním nebo designérským požadavkům. Známe dveřní závěsy navařovací, čepové, skryté, pružinové, povrchové, selské, či také pásové a speciální. Tyto závěsy , či panty stejně jako mnoho jiných dveřních součástí potřebují čas od času běžnou údržbu a kontrolu funkčnosti. Mohou se totiž stát zdrojem nechtěných zvuků, či dokonce netěsností dveří a v krajních případech dokonce mohou zapříčinit nefunkčnost dveří.

Otevírání dveří a bezpečnost

Pokud mluvíme o dveřích a o otevírání dveří, musíme též zmínit zabezpečení, jako jeden z nejdůležitějších parametrů, které mnohdy rozhodují, nebo by alespoň měly rozhodovat o tom, které dveře si třeba vybereme do nového domu, nebo do bytu při rekonstrukci. V tomto případě nám jde hlavně o to, aby otevírání dveří bylo uživatelsky příjemné pro nás, ale například pro nezvané osoby to bylo o poznání těžší, či prakticky nemožné. Vždy mějte na paměti, že inestice do zabezpečení vašeho obydlí v podobě třeba dodatečného zabezpečení, či rovnou do koupě certifikovaných bezpečnostních dveří se vám zcela jistě vyplatí.

Používání dveří a jejich servis

Jakékoliv dveře, které jsou každodenně užívány k otevírání a zavírání jsou vystaveny mechanickým, povětrnostním, či jiným vlivům a bez řádné péče se může jejich životnost razantně snížit. K otevírání dveří a hlavně k jejich zavírání slouží v první řadě dveřní kování, zámek, cylindrická vložka a již zmíněné dveřní závěsy. Těmto součástkám věnujte pozornost v souladu s doporučeními výrobce a vaše dveře a vy sami to jistě oceníte, při bezproblémovému chodu. Z naší praxe bohužel známe případy, kdy si majitel vzpomene na údržbu a servis dveří až ve chvíli, kdy je nelze například klíčem ani otevřít a to už je zpravidla pozdě.